Ebegümeçli Ravioli
Malzemeler :

♦ 1 adet Kuru Soğan

♦ 2 çorba kaşığı Ayçiçek yağı
♦ 200 gr. Ebegümeci
♦ 200 gr. Taze Peynir veya lor veya ricotta
♦ 2 çorba kaşığı Tereyağı
tuz
Karabiber

Hamur.
♦ 1 tatlı kaşığı Tuz
♦ 2 su bardağı Un
♦ 2 adet Yumurta
Tuz

Yapılışı :01 _ Tavaya Ayçiçek yağı koyun, yağ ısınınca ince kıyılmış soğanları ilave ederek kavurun. Soğanlar pembeleşince iyice yıkanıp ince kıyılmış ebegümeçlerini ilave edin.

02 _ Ebegümeçleri ölene kadar kavurmaya devam edin çok pişirmenize gerek yoktur.

03 _ Ebegümeçlerini bir süzgüye çıkarın soğurken fazla sularındanda kurtulun.

04 _ Ebegümeçlerini peynir ile karıştırın, kullandığınız peynirin tuz durumuna göre karışıma tuz ve karabiber ekleyin.

05 _ Yoğurup 20 dakika dinlendirdiğiniz hamurları çok kalın olmayacak kadar açın. Kesmede kullanacağınız bardak ile koyacağınız için yerlerini belirlemek için işaretleyin.

06 _ İşaretlediğiniz yerlere birer tatlı kaşığı iç koyun.
 

07 _ İçlerin etrafına bir fırça ile su sürün bu su üzerine kapatacağınız hamurun yapışmasını sağlayacak ve haşlanırken açılmasını engelleyecektir.

08 _ İçleri koyduğunuz yufka ile aynı ölçüde bir yufkayı içlerin bulunduğu yufkanın üzerine örtünüz.

09 _ İçlerin etrafı bastırılarak yufkaların yapışması sağlanır ve ardından bir bardak veya kesme kalıbı ile ravioliler kesilir.

10 _ Kesilmiş ravioliler çok bekletilmeden tüketilmelidir, hemen tüketmeyecekseniz dipfrizde dondurarak saklayabilirsiniz, dipfrizde saklamak için ise bir tepsiye aralıklı dizerek dondurun sonradan tepsiden buzdolabı poşetine koyun ki birbirine yapışmasın ve istediğiniz zaman istediğiniz kadar çıkarıp kullanma şansınız olsun.


11 _ Bol suda 3-5 dakika haşlayın.

12 _Tereyağını tavada ısıtın, tereyağının köpüklenmesi geçtikten sonra raviolileri ilave edin ve çok bekletmeden hemen çıkartıp servis tabağına alınız.

13 _ Servis tabağındaki raviolilerin üzerine Parmesan peyniri rendeleyin parmesan yok ise kaşar peyniri rendeleyin ve son olarak üzerine ince kıyılmış maydanoz serpin.


Not:

 
Afiyet olsun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder